Sernik z owocami leśnymi

18.3.18

Hej! Czas na obiecany przepis na sernik, który tak bardzo spodobał się na Instagramie. :) Dostałam całą masę zapytań o przepis, więc postanowiłam spisać wszystko dokładnie i opublikować. W końcu tak pyszne desery zasługują na uwiecznienie ich na zdjęciu. Co jak co, ale ja do kawy lubię zjeść coś słodkiego a najbardziej własny wypiek. Wówczas mam pewność co jem i że nie będzie to dla mnie zbyt słodkie jak większość ciast z cukierni. Sernik, który ostatnio piekłam można również zrobić z każdym innym owocem np. truskawkami, czy malinami, ale moim zdaniem ze słodyczą polewy z białej czekolady idealnie kontrastują delikatnie kwaśne owoce leśne. Następnym razem pewnie zrobię z brzoskwiniami, które również świetnie pasują do wielu rodzajów serników. Nie ma się co więcej rozpisywać, jeśli macie ochotę, to zabierajcie się za pieczenie, polecam do weekendowej kawy! :)




Składniki

Spód:
ok 210g ciastek maślanych 
ok 2 łyżki oleju

Masa serowa:
1 kg twarogu sernikowego z wiaderka
0,5 szkl cukru trzcinowego
4 jajka
3 łyżki mąki ziemniaczanej
1/3 szklanki śmietanki 30% lub 36%
opcjonalnie skórka starta z jednej cytryny
200g owoców leśnych lub innych

Polewa:
100 g białej czekolady
1/3 szklanki śmietanki 
garść owoców do dekoracji



Przygotowanie

Ciastka z olejem mielimy w melakserze. Ja użyłam moich ulubionych ciastek maślanych z dobrym składem, pokruszyłam je w dłoni a następnie zmiksowałam. Oleju (lub roztopionego masła) dodaję tyle, aby masa była delikatnie wilgotna i lepka, ale nie zupełnie sucha. Wykładamy wszystko na spód tortownicy (u mnie o średnicy 23,5 cm), wyłożonej papierem do pieczenia (sam spód). Rozprowadzam masę łyżką i uklepuję. Odstawiamy do lodówki. Zabieramy się za masę serową.

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Twaróg miksujemy z mąką ziemniaczaną, następnie z cukrem. Pamiętajcie, aby sprawdzać skład gotowych twarogów z wiaderka, aby nie miały zbędnych dodatków np. mleka w proszku. Dodajemy kolejno jajka, miksując po każdym do połączenia i uzyskania jednolitej masy. Na koniec dorzucamy skórkę z cytryny i śmietankę. Połowę masy przelewamy na wyjęty z lodówki spód. Następnie wykładamy owoce. Nakładamy delikatnie pozostałą masą serową i wygładzamy całość łyżką. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 175 stopni na 15 minut (grzałka dół i góra, środkowy poziom, na raszkach). Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 120 stopni i pieczemy jeszcze przez 90 minut. Po upłynięciu wskazanego czasu uchylamy drzwiczki piekarnika i zostawiamy sernik do wystudzenia. Pamiętajcie, że sernik nie lubi gwałtownych różnic temperatur, dlatego przez cały czas pieczenia nie otwieramy piekarnika a po zakończeniu pieczenia nie wyjmujemy go z piekarnika. Sernik to deser a nie ciasto i tutaj nie ma możliwości zakalca, więc nie musimy go doglądać i sprawdzać patyczkiem, czy się zrobił. ;)

Wystudzony sernik wkładamy do lodówki na kilka godzin. Połamaną na kawałki białą czekoladę ze śmietanką umieszczamy w metalowej miseczce i całość roztapiamy nad kąpielą wodną. Przez chwilę studzimy, a następnie polewamy sernik, przyozdabiamy owocami, czekamy aż polewa się zetnie (można włożyć do lodówki) i podajemy. 



DaisyLine on Instagram

You Might Also Like

16 komentarze

  1. Zrobię na święta :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie wygląda ten sernik! Muszę wypróbować przepis :)

    zarumienionaa.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. musze koniecznie zrobić ten sernik :D
    wygląda niezwykle smakowicie ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Wygląda smakowicie, z pewnością kiedyś zrobię. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. O jakiej średnicy tortownicy użyłaś?

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam serniczki, uważam je za mega lekkie ciasta i Twój też tak wygląda :) tylko go schrupać :)

    _____________
    ♥ Blog dla kobiet daria-porcelain.pl ♥

    OdpowiedzUsuń
  7. Mniam... wygląda pysznie :-) chyba się skuszę i zrobię :-) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Owoce do sernika dałaś mrożone? Prosto z zamrażarki czy też maja być w temperaturze pokojowej? Ciacho wygląda świetnie, na pewno zrobię :)

    OdpowiedzUsuń